Css layout


Sponzor hlavních cen Mapové podklady nejen pro bloudily

Lesy ČR Mapníky které (skoro) samy navigují... Zajistí ZDARMA profesionální servis Vašich bicyklů před startem!
Historie Jasoň & Drsoň, 8. kulaté výročí: .. a o pár let později...


Vezměme to od počátku:

 • V roce 1998 se jel závod nazvaný GNOME (dle naší mateřské firmy). Pozvaní byli zákazníci (jak naivní byla naše představa, že místo velkolepých žranic ohromíme naše zákazníky sportovním zážitkem. Zkrátka a dobře, přemluvili jsme nějakých 20 nadšenců, z čehož byla polovina kamarádů a rodinných příslušníků.


 • V roce 1999 jsme to zkoušeli se zákazníky ještě jednou - snad jediným opravdovým zástupcem zákazníků byli lidi z firmy Accom, která nám dodnes zůstala věrná, alespoň co se sponzorování "ledovými kávičkami" týká. Tento ročník byl rekordní, v počtu "živých" disciplín. Pokud si dobře vzpomínám: Lodě, Jízda zručnosti na kole, Slaňování, Lanovka a velmi často vzpomínaná Ochutnávka jídel.


 • A následuje rok 2000. Měnilo se tisíciletí, změnil jsem (David, Hynek již dávno pracoval jinde) zaměstnavatele, ale chuť vymýšlet "akce" nás nepřešla. Postavili jsme trať v okolí Liběchova a vyhlásili jsme nultý ročník Jasoň a Drsoň. Zvali jsme kamarády a známé, lákali jsme každou dušičku, která byla ochotná sednout na kolo. Lidí, co se uvolilo přijet bylo spousta, ale už od rána lilo jako z konve a dostavili se jen ti nejotrlejší.... Sjelo se něco přes 30 lidí a celý den pršelo.... Vyhráli Lišáci a nikdy nedostali svou cenu.... zapomněl jsem ji v garáži. Zlatým hřebem noci bylo to, že místní opilci v autě při couvání napálili Ford Tranzit jednoho kamaráda a pošoupli ho bokem skoro o 2 metry. Ještě že tak, za tím autem stál stan....


 • 2001 - Sjíždíme se ve Mšeně, účast vysoko převyšuje naše očekávání - přes stovku. Poprvé se jedou 2 kategorie: Jasoň má asi 40 km, Drsoně čeká cca 55 km. Nikomu se nic nestane, večer se sedí u ohně, většina lidí spí v chatičkách a užívá si. Hlavní cenu nám vyřezal Bosambo - putovní Cimrmanovu nohu, kterou vítězi musí zvednout nad hlavu. Jedná se o pořádný špalek syrového dřeva, takže se dvojice celkem zapotí... Jsme nadšení. Sponzoři se letos vytáhli: Jedna z cen, o kterou se losuje, je Volvo S60.


 • 2002 - Opět Mšeno, hranici 100 účastníků hravě překračujeme. Blbě odhadujeme vzdálenosti a začíná období "velmi pozdních příjezdů". Máme problémy s vyhodnocováním, obě kategorie jsou stále hodnocené způsobem: Musíte mít všechny kontroly, pak teprve rozhoduje čas. Učíme se, jak zvládat "zácpy" na živých kontrolách. Když se nám jedna dvojice Drsoňů vrátila hodinu po půlnoci s úsměvem na tváři a radostným výkřikem "Máme všechno, ale furt jsem nevěděl, jak tu muchomůrku po tmě najdu!", byl čas vymýšlet jiné hodnocení pro Drsoně.


 • Následující roky vezmu ve zkratce. Stáváme se plnohodnotnou součástí seriálu WRC RAČ. Putovní noha pomalu vysychá a zvednout ji již není tak těžké. Počty účastníků naopak rostou a my to máme stále těžší. Hynek shání spousty razítek na povolení od majitelů pozemků, ochránci přírody nás stále více vytlačují z "rodného" Kokořínska. Omezujeme počty přihlášených, organizaci akce již nezvládají rodinní příslušníci a jim nejbližší, ale oslovujeme spousty kamarádů, kteří jsou ochotni "za tričko" Jasoň & Drsoň sedět celý den kdesi v lese na kontrole... S roustoucím počtem účastníků se zmenšuje počet živých kontrol, neboť již nejsme schopni na nich zajistit plynulý provoz. Bohužel také ubývá lidí, kteří si večer po akci sednou k ohni a pokecají mezi sebou. Kytara "zůstala" kdesi u Mšena a od té doby mlčí...


 • Píše se rok 2008. Pokud počítáte správně, tak se pojede již po 11. První dva ročníky ale nebyly Jasoň & Drsoň. Takže tedy po 9. Jenomže v roce 2000 to byl nultý ročník. Opravdové datum prvního ročníku tedy zůstane na věky zastřeno nejasnostmi. Ale protože je potřeba udělat v tom pořádek, (U Krista ani Cimrmana také není znám rok narození a přesto všichni tvrdíme, že se píše rok 2008 - a ti, kteří říkají něco jiného, mají zajištěno pohodlné živobytí za zdmi jistého ubytovacího zařízení v Bohnicích), je logické, že se letos jedná o 8. ročník. • "Co je na tom tedy kulatého?", ptají se zajisté ti šťouravější z vás. A tady jsme u jádra věci. Již v roce 1867 Cimrman navrhl patentovému úřadu v Paříži, aby se jako znak nekonečna používala ležatá osmička. Zdůvodnil to takto: ležatá osmička velmi připomíná dvě nuly vedle sebe. (toho času hojně používaný symbol k označení toalety) Vžijte se, pánové (dámy nebyly v komisi přítomné) do této situace: v hostinci jste se osvěžili 3 orosenými ležáky, ale po několika krocích na cestě domů začnete litovat, že jste si neodskočili na toaletu. Vracet se Vám nechce, tak pokračujete v cestě dál s vědomím, že domů to není tak daleko. Již v polovině cesty je Vám ale jasné, že jste své schopnosti přecenili. Začnete se tedy rozhlížet po veřejném záchodku. S každým krokem Vaše potřeba roste a když po delším hledání konečně otvíráte kýžené dveře s nápisem OO. Stojíte na vysněném místě a již po několika vteřinách pocítíte nekonečně velkou úlevu.
  "Pánové", řekl Cimrman, "je Vám jasné, že tato představa "nekonečna" zajistí, aby se již žádný student v symbolu pro nekonečno nezmýlil. Všichni členové komise přijali Cimrmanův návrh s nadšením. Pouze docent Fliedler (dědeček vídeňského profesora Fidlera) netleskal, musel si odskočit, údajně aby prověřil správnost teorie.

  Tím jsem Vám tedy vysvětlil, jaký význam měla osmička v Cimrmanově díle. Zároveň si uvědomte, že , jak se Cimrman správně ptal: "Je li dokonalým geometrickým tvarem kruh, co je ještě dokonalejší?" "Dva kruhy", odpovídal si. A již jsme opět u čísla 8. Dalším argumentem, kterým se snažil protlačit toto číslo byl argument velmi prostý: Co je kulatého na čísle 10? Nic. Nebo alespoň na čísle 5. Také nic. Ani jedným tahem napsat nelze. Proto se snažil, aby se jedinými důležitými výročími staly pouze roky 8 dále 88 a logicky 888.
  "V životě lidském je to poněkud obtížné, protože ti šťastnější se dožijí pouze prvních dvou...", říkal Cimrman. Výhodou je, že manžel nemusí myslet na kulaté manželčiny narozeniny... a naopak.


  Zkrátka a dobře, nedá se s tím nic dělat a ročník 2008 je osmý a tedy výroční.
 • Jubilejní rořník 2008 máme za sebou. Putovní noha se zaplnila seznamem vítězů. Konečně jsme splnili svůj dluh vůči Lišákům: Převzali historicky první cenu za vítězství v roce 2000 a zároveň jim byla doživotně propůjčena stávající cena: "Cimrmanovská noha".
  Vítězové JD2009 si odvezli novou putovní cenu: Tvář Jasoně a Drsoně - opět z dílny mistra Bosamba.


 • Píše se rok 2012, vyhlašujeme novou kategorii: Drsný Jasoň
  Rozhodli jsme se zavzpomínak na časy, kdy se nám účastníci vraceli za hluboké tmy....
  Vymysleli jsme dle mého názoru "ztřeštěnost" a rozeslali dopisy s předběžnými pravidly s žádostí o předběžnou přihlášku. Měli jsme obavy, aby se vůbec někdo našel.... A během pár hodin začaly chodit kladné ohlasy. Je to jasné, Drsný Jasoň se letos pojede!


 • Apeluji tedy na Vás:
  Přijeďte si užít nejen kolo, ale i pohodový večer!

  David


  © Jasoň & Drsoň 2018  Kontaktní mail  DAVID a HYNEK