Css layout Akce poøådanÊ pro dÏti


Zajisti ZDARMA profesionalni servis Vašsich bicyklu pred startem!
Dobrou chut.
Sponzor hlavnich cen
MapovĂŠ podklady nejen pro bloudily

Lesy ÈR
Ukažte tmě, kdo je tu pánem - s čelovkami Lucifer! Mapniky které (skoro) samy naviguji...
Historie Jasoň & Drsoň, 8. kulaté výročí: .. a o pár let později...


Vezměme to od počátku:

 • V roce 1998 se jel závod nazvaný GNOME (dle naší mateřské firmy). Pozvaní byli zákazníci (jak naivní byla naše představa, že místo velkolepých žranic ohromíme naše zákazníky sportovním zážitkem. Zkrátka a dobře, přemluvili jsme nějakých 20 nadšenců, z čehož byla polovina kamarádů a rodinných příslušníků.


 • V roce 1999 jsme to zkoušeli se zákazníky ještě jednou - snad jediným opravdovým zástupcem zákazníků byli lidi z firmy Accom, která nám dodnes zůstala věrná, alespoň co se sponzorování "ledovými kávičkami" týká. Tento ročník byl rekordní, v počtu "živých" disciplín. Pokud si dobře vzpomínám: Lodě, Jízda zručnosti na kole, Slaňování, Lanovka a velmi často vzpomínaná Ochutnávka jídel.


 • A následuje rok 2000. Měnilo se tisíciletí, změnil jsem (David, Hynek již dávno pracoval jinde) zaměstnavatele, ale chu vymýšlet "akce" nás nepřešla. Postavili jsme tra v okolí Liběchova a vyhlásili jsme nultý ročník Jasoň a Drsoň. Zvali jsme kamarády a známé, lákali jsme každou dušičku, která byla ochotná sednout na kolo. Lidí, co se uvolilo přijet bylo spousta, ale už od rána lilo jako z konve a dostavili se jen ti nejotrlejší.... Sjelo se něco přes 30 lidí a celý den pršelo.... Vyhráli Lišáci a nikdy nedostali svou cenu.... zapomněl jsem ji v garáži. "Zlatým hřebem" noci bylo to, že místní opilci v autě při couvání napálili Ford Tranzit jednoho kamaráda a pošoupli ho bokem skoro o 2 metry. Ještě že tak, za tím autem stál stan....


 • 2001 - Sjíždíme se ve Mšeně, účast vysoko převyšuje naše očekávání - přes stovku. Poprvé se jedou 2 kategorie: Jasoň má asi 40 km, Drsoně čeká cca 55 km. Nikomu se nic nestane, večer se sedí u ohně, většina lidí spí v chatičkách a užívá si. Hlavní cenu nám vyřezal Bosambo - putovní Cimrmanovu nohu, kterou vítězi musí zvednout nad hlavu. Jedná se o pořádný špalek syrového dřeva, takže se dvojice celkem zapotí... Jsme nadšení. Sponzoři se letos vytáhli: Jedna z cen, o kterou se losuje, je Volvo S60.


 • 2002 - Opět Mšeno, hranici 100 účastníků hravě překračujeme. Blbě odhadujeme vzdálenosti a začíná období "velmi pozdních příjezdů". Máme problémy s vyhodnocováním, obě kategorie jsou stále hodnocené způsobem: Musíte mít všechny kontroly, pak teprve rozhoduje čas. Učíme se, jak zvládat "zácpy" na živých kontrolách. Když se nám jedna dvojice Drsoňů vrátila hodinu po půlnoci s úsměvem na tváři a radostným výkřikem "Máme všechno, ale furt jsem nevěděl, jak tu muchomůrku po tmě najdu!", byl čas vymýšlet jiné hodnocení pro Drsoně.


 • Následující roky vezmu ve zkratce. Stáváme se plnohodnotnou součástí seriálu WRC RAČ. Putovní noha pomalu vysychá a zvednout ji již není tak těžké. Počty účastníků naopak rostou a my to máme stále t잚í. Hynek shání spousty razítek na povolení od majitelů pozemků, ochránci přírody nás stále více vytlačují z "rodného" Kokořínska. Omezujeme počty přihlášených, organizaci akce již nezvládají rodinní příslušníci a jim nejbližší, ale oslovujeme spousty kamarádů, kteří jsou ochotni "za tričko" Jasoň & Drsoň sedět celý den kdesi v lese na kontrole... S roustoucím počtem účastníků se zmenšuje počet živých kontrol, nebo již nejsme schopni na nich zajistit plynulý provoz. Bohužel také ubývá lidí, kteří si večer po akci sednou k ohni a pokecají mezi sebou. Kytara "zůstala" kdesi u Mšena a od té doby mlčí...


 • Píše se rok 2008. Pokud počítáte správně, tak se pojede již po 11. První dva ročníky ale nebyly Jasoň & Drsoň. Takže tedy po 9. Jenomže v roce 2000 to byl nultý ročník. Opravdové datum prvního ročníku tedy zůstane na věky zastřeno nejasnostmi. Ale protože je potřeba udělat v tom pořádek, (U Krista ani Cimrmana také není znám rok narození a přesto všichni tvrdíme, že se píše rok 2008 - a ti, kteří říkají něco jiného, mají zajištěno pohodlné živobytí za zdmi jistého ubytovacího zařízení v Bohnicích), je logické, že se letos jedná o 8. ročník. • "Co je na tom tedy kulatého?", ptají se zajisté ti šouravější z vás. A tady jsme u jádra věci. Již v roce 1867 Cimrman navrhl patentovému úřadu v Paříži, aby se jako znak nekonečna používala ležatá osmička. Zdůvodnil to takto: ležatá osmička velmi připomíná dvě nuly vedle sebe. (toho času hojně používaný symbol k označení toalety) Vžijte se, pánové (dámy nebyly v komisi přítomné) do této situace: v hostinci jste se osvěžili 3 orosenými ležáky, ale po několika krocích na cestě domů začnete litovat, že jste si neodskočili na toaletu. Vracet se Vám nechce, tak pokračujete v cestě dál s vědomím, že domů to není tak daleko. Již v polovině cesty je Vám ale jasné, že jste své schopnosti přecenili. Začnete se tedy rozhlížet po veřejném záchodku. S každým krokem Vaše potřeba roste a když po delším hledání konečně otvíráte kýžené dveře s nápisem OO. Stojíte na vysněném místě a již po několika vteřinách pocítíte nekonečně velkou úlevu.
  "Pánové", řekl Cimrman, "je Vám jasné, že tato představa "nekonečna" zajistí, aby se již žádný student v symbolu pro nekonečno nezmýlil. Všichni členové komise přijali Cimrmanův návrh s nadšením. Pouze docent Fliedler (dědeček vídeňského profesora Fidlera) netleskal, musel si odskočit, údajně aby prověřil správnost teorie.

  Tím jsem Vám tedy vysvětlil, jaký význam měla osmička v Cimrmanově díle. Zároveň si uvědomte, že , jak se Cimrman správně ptal: "Je li dokonalým geometrickým tvarem kruh, co je ještě dokonalejší?" "Dva kruhy", odpovídal si. A již jsme opět u čísla 8. Dalším argumentem, kterým se snažil protlačit toto číslo byl argument velmi prostý: Co je kulatého na čísle 10? Nic. Nebo alespoň na čísle 5. Také nic. Ani jedným tahem napsat nelze. Proto se snažil, aby se jedinými důležitými výročími staly pouze roky 8 dále 88 a logicky 888.
  "V životě lidském je to poněkud obtížné, protože ti šastnější se dožijí pouze prvních dvou...", říkal Cimrman. Výhodou je, že manžel nemusí myslet na kulaté manželčiny narozeniny... a naopak.


  Zkrátka a dobře, nedá se s tím nic dělat a ročník 2008 je osmý a tedy výroční.
 • Jubilejní ročník 2008 máme za sebou. Putovní noha se zaplnila seznamem vítězů. Konečně jsme splnili svůj dluh vůči Lišákům: Převzali historicky první cenu za vítězství v roce 2000 a zároveň jim byla doživotně propůjčena stávající cena: "Cimrmanovská noha".
  Vítězové JD2009 si odvezli novou putovní cenu: Tvář Jasoně a Drsoně - opět z dílny mistra Bosamba.


 • Píše se rok 2012, vyhlašujeme novou kategorii: Drsný Jasoň
  Rozhodli jsme se zavzpomínak na časy, kdy se nám účastníci vraceli za hluboké tmy....
  Vymysleli jsme dle mého názoru "ztřeštěnost" a rozeslali dopisy s předběžnými pravidly s žádostí o předběžnou přihlášku. Měli jsme obavy, aby se vůbec někdo našel.... A během pár hodin začaly chodit kladné ohlasy. Je to jasné, Drsný Jasoň se letos pojede!


 • 2014, Nedamov
  Počasí není úplně ideální. Několik hodin neleje...
  Stavíme zatím nejdelší lanovku - jezdí se přes celý rybník (cca 140m). Nenechte si ujít krátké video. V kategorii Šmudla poprvé testujeme KuKačky.


 • 2015, Nedamov
  Pár týdnů po otevření přihlášek musíme změnit termín - provozovatel Nedamova "prodal" shodný víkend 2x. Několik účastníků nadává, ale většina z vás to bere s pochopením. Díky.
  Ale máme štěstí - v novém termínu svítí sluníčko, v původním je zima a leje!


 • 2016, Holany - Jachta
  Benešovští skauti nám poprvé pomáhají s organizátorstvím. Zajišují některé technické disciplíny, přikládají ruku k dílu při startu a v cíli. Stávají se nedílnou součástí JD.
  Letos vzniká velmi pěkné video (Ivan se vytáhl) - mrkněte na něj: krátká ukázka a zde je video v plné délce.


 • 2017, Holany - Jachta
  Vítězní Drsní Jasoni (Výletníci: Radovan a Štěpán) mají na tachometru 200km!
  KuKačky jsou nasazeny ve všech kategoriích a fungují. takto jsem testoval KuKačky. Zpracování výsledků nám klape.


 • 2018, poprvé v historii opouštíme rodné Kokořínsko a objevujeme krásy Sibiře - České Sibiře
  Základnou se nám stává Táborová osada Miličín, s malebným názvem Sluneční údolí (pršelo jen chvíli).
  Hynek tvoří mapu pro orientační běh a při pobytu v lese se nechává okusovat od mravenců, kteří mají všude veliká mraveniště.
  Stojíme před novou výzvou: Celé tábořiště máme pronajaté pro sebe a musíme se poprat s mnoha pro nás dosud neznámými problémy: Rozdělit ubytování v chatkách, zajistit kuchaře, sestavit jídelníček, vymyslet poukázky na předplacená jídla, zařídit Hospodu na mýtince (ano, dobře víme že došlo pivo...), koupit toaleáky a asi 1000 dalších drobností...
  Přiznejme si, že nebylo vše dokonalé... Okouzlila nás ale především velká jídelna, kde jsme se všichni cítili jako doma. Večer "V báru nehoustl dým", ale hrály dvě kytary a banjo.
  Zkusíme to tedy i v roce 2019 ještě jednou - a snad budeme moudřejší...

 • 2019, Miličín, Sluneční údolí
  Počasí nic moc, trochu prší. Vyvarovali jsme se loňských chyb, pivo nedošlo, naopak, díky počasí půlku sudů vracíme.

 • 2020, COVID
  Několikrát rozhodnutí odkládáme, ale nakonec ročník 2020 rušíme...

 • 2021, COVID stále řádí, nesmí se ubytovávat, hospody jsou úředně zavřené - louka u rybníka - Miličín
  Volíme variantu BROD. Jasoň Drsoň se jede, ale nemáme žádné zázemí. Pronajímáme si louku, kde nejsou WC, sprchy, voda ani elektřina. Sjíždí se asi 160 účastníků, vzniká malé stanové městečko a je to takové domácí. Moc fajn. Na všech je znát, že zase rádi vidí lidi kolem sebe.
  Páteční příprava je drsná: Téměř celý den prší, teplota nepřesahuje 6 stupňů. Při přípravě startovních balíčků klepeme ve stanu takovou kosu, že se zbaběle jdeme zahřát do nastartovaného auta. V noci mrzne, jen praští, ráno jsou nafouknuté paddleboardy pokryté silnou vrstvou ledu. Dopoledne ale vylézá sluníčko a tak jak v noci hrozily omrzliny, odpoledne hrozí spáleniny. Krásný ročník, Drsní Jasoni sedí dlouho u ohně, pojídají grilované maso, povídáme si.

 • 2022, Doksy, Poslův mlýn
  Přípravy jsou v plném proudu, máme několik překvapení, která nebudeme vyzrazovat...


 • Apeluji tedy na Vás:
  Přijeďte si užít nejen kolo, ale i pohodový večer!

  David


  © Jasoň & Drsoň 2019  Kontaktní mail  DAVID a HYNEK